Maraş Haber,Sarıgüzel Köyü Haber Merkezi,Kahramanmaras Yerel Haberler,-MARAS SARIGÜZEL HABER VE TANITIM SİTESİ, KAHRAMANMARAŞ SARIGÜZEL KÖYÜ VE ÇEVRESİNİ TANITMAYI AMAÇ EDİNMİŞ BİR WEB SİTEDİR.SARIGUZEL NET KAHRAMANMARAŞ HABERLERİNİN WEB SİTESİ sariguzel.net-
Yeni Sayfa 1

Untitled web-page

Anasayfa

Sarıgüzel

Foto Galeri

Sizdengelenler

Foto-Ekle

Ziyaretçi Defteri

İletişim

Anket

Üyelik Formu

     

Sarıgüzel Manzarası

sarıgüzel cevizi sarıgüzel sarıgüzel berit dağ berit dağ

 

Ziyaretçi Defteri

 

Kahramanmaraş Hava Durumu

  KAHRAMANMARAŞ Kahramanmaraş Hava Durumu

Sarigüzel

Mahallesi

Onikişubat

Son Dakika kahraman maraş haberler Meclisten Geçen Affın Kapsamı Nedir   |   Sarıgüzel'de Ceviz Hasadı Başladı   |   Fakılar obası suya kavuştu   |   İzzet Sağlamer Eylem yaparak hakkını arıyor   |   Sarıgüzelin Domurlar Obasına Cami Yapıldı   |   Sarıgüzel Köyü Muhtarı Mecliste   |   İzmir de 5.0 Büyüklüğünde Deprem Oldu   |   Uçuruma Yuvarlanan Öğrenci 3 Saat Sedyede Taşındı.   |   Başbakan Erdoğan Esad Dur dedi   |   Dindar nesiller yetiştirmeyi Nasıl anlamalı   |   İran'dan Türkiye'ye tehdit gibi Açıklama   |   Andırın İlçesine Paletli Ambulans   |  

Yeni Sayfa 1

Kamil Aydoğan - Eğitimli nesiller
Kazım PORTAKAL- Köşe taşı yazılar
M.İsmail KUTUPYILDIZI-Aile Danışmanı
İdris Kevkir - Hatıram Var
Kazım ALIÇ - Eğitim Notları
Ali ELMA - Editör Bakışı

KSÜ Ceviz Hattı Ceviz Bilgi k...
Kamil Aydoğan ve KISIK VADİSİ ...
Fakılar Obası İçme Sularının O...
Kahramanmaraş'ta okul müdürünü...
Göç Yolunda Sarıgüzel'den Görü...
Kahramanmaraş'ta Dehşet kaza: ...
Devlet memuru Muhtarlar 340 TL...
Kahramanmaraş Göksunda Şehidin...
İzmir de 5.0 Büyüklüğünde Depr...
Güvenilir et ve et markası aza...
Kahramanmaraş son dakika olay ...
SQL Server 2012 eğitim Kitabı ...
Muhtarlar iftarda biraraya ge...
Taşlıyurt Mahallesi yeni yola ...
Taşımalı Okul İnşaatında sona ...
Kahramanmaraşın 3.Otobüs Firma...
Kertmenliler Yayla Şenliğinde ...
2 Yılda 3 Yavru Alınacak Şamil...
Kurbanlıkları Sarıgüzel'den Al...
Sarıgüzelin Domurlar Obasına C...
İzzet Sağlamer Eylem yaparak h...
SARIGÜZEL KÖYÜ AKSU TV DE...
Abdurrahim Karakoç Hakka Yürüd...
BAYRAMINIZ MÜBAREK OLSUN...
Sarıgüzel Köyü Muhtarı Meclist...
Türkiye Ceviz Çalışma Grubu Ka...
Sarıgüzel yine Kamil Elma dedi...
İkizce Mahallesini tanıyalım...
Sarıgüzel yaylası- Çimen yayla...
Başkan Poyraz Muhtarlara İftar...

Kurbanlıkları Sarıgüzel'den Alıyoruz...
Sarıgüzel yaylası- Çimen yaylası...
Kamil Aydoğan ve KISIK VADİSİ hakkında...
9 Yasindaki kiz havuzda boguldu...

 
PARA PİYASASI


12 şubat Kahramanmaraş

Sarıgüzel


 

PAZARCIK İLÇESİ- KAHRAMANMARAŞ
Pazarcık Kahramanmaraş ilinin bir ilçesidir.
İlçe, il merkezine 46 km uzaklıktadır.

Pazarcık Kahramanmaraş ilinin bir ilçesidir.
İlçe, il merkezine 46 km uzaklıktadır. Adana-Malatya karayolu üzerinde bulunan Pazarcık'ta, TCK sorumluluğunda 100 km asfalt yol ve 697 km köy yolu ağı mevcuttur. Adana-Gaziantep TEM otoyolunun 23 km'lik bölümü ilçe sınırlarından geçmekte olup, Narlı ve Evri Kasabası arasında bağlantı yolu mevcuttur. Narlı-Pazarcık arası duble yol çalışmaları tamamlanmıştır.

Adana-Gaziantep-Malatya demiryolu kavşağında yer alan Narlı ve Pazarcık'ta tren istasyonları bulunmaktadır. İlçe sınırlarından geçen demiryolu ağı 80 km'dir.

Pazarcık ilçe merkezinin diğer büyük şehir merkezlerine uzaklığı ise şöyledir :
Pazarcık - Kahramanmaraş 46 km
Pazarcık - Gaziantep 69 km
Pazarcık - Adana 360 km
Pazarcık - Ankara 652 km
Pazarcık - İstanbul 1110 km
Pazarcık - İzmir 1131 km

İlçenin bulunduğu alanın çok eski bir yerleşim yeri olduğu tarihi bilgilerle sabittir. Bu konuda 1958- 1969 yıllarında Prof. Dr. Kılıç Gökten tarafından yapılan arkeolojik çalışmalarda, ilçenin Sarıl ve Ganidağı yamaçlarında Paleolitik Çağ’ın ilk devrelerine ait olduğu sanılan buluntulara rastlanmıştır. Eski ilçe merkezinin 1 km kuzeydoğusunda bulunan “Kırk Mağaralar” yöresinin M.Ö. 3500-3000 yılları arasında önemli bir yerleşim merkezi olduğu kabul edilir.


Bugünkü Pazarcık'ın (aşağı Pazarcık) yerleşik bulunduğu alan Osmanlı döneminde tren yolunun buradan gecmesi ve hükümet konağının buraya taşınmasından dolayı yerleşime açılmış olup şehir buraya taşınmıştır. Şehrin başlıca gecim kaynakları hayvancılık ve tarım iken 1980 lerden sonra özellikle yurtdışına giden işgücünden dolayı değişime uğramıştır

Pazarcık, Akdeniz Bölgesinin Adana Bölümündedir. Güneybatı- kuzeydoğu yönünde uzanan 170 km uzunluğunda ve 40 km genişliğindeki Hatay-Maraş grabeninin kuzeydoğusunda bulunan Kahramanmaraş İli'ne bağlı bir ilçe merkezidir.

İlçenin; kuzeyinde Çağlayancerit, doğusunda Gölbaşı-Besni ve Araban, güneyinde Yavuzeli, Şehitkamil, güneybatısında Nurdağı, batısında da Türkoğlu ve Kahramanmaraş bulunmaktadır

Yüzölçümü 1710 km2 olan ilçe, köyler dahil tüm alanı ile birlikte 360-15I/ 370-42 I doğu boylamları; 370 11 I /380- 36 I kuzey enlemleri arasında yer alır .

İKLİM

Adana Bölümünün doğu ucunda yer alan ilçede, gerek denize uzaklık gerekse yükseltinin etkisiyle, Akdeniz ikliminin değişikliğe uğramış karasallaşmış bir türü hüküm sürer. Yazları sıcak ve kurak, kışları ise orta derecede soğuk ve yağışlıdır.

YAĞIŞ

Yağışlar genellikle kış mevsiminde yoğunlaşmıştır. Yazları ise kurak geçer. Kışın Akdeniz kıyılarında batı yönlü barametrik depresyonlar Akdeniz kıyılarını tesiri altına aldıktan sonra İskenderun Körfezi çevresinde alanını genişleterek -genellikle doğuya doğru genişleyen- alçak basınç sistemi, bölgede bol yağışların düşmesine neden olur. Soğuk mevsimlerde Arabistan Yarımadası üzerinde görülen ve Dicle - Fırat havzaları arasına sokulan yüksek basınçlı hava hareketlerinin de bölgede yağışlara neden olduğu görülür.

Yıllık yağışın mevsimlere dağılışına baktığımızda, en çok yağışın kış mevsiminde ( 350 mm ); en az yağışın da yaz mevsiminde (10 mm.) düştüğünü görürüz. Diğer mevsimlerde ise sonbaharda 100.9 mm, ilkbaharda da 185.5 mm yağış düşer.

İlçenin tek akarsu kaynağını Çağlayancerit'ten doğan ve ilçe merkezinin kuzeyinde, kuzeydoğu-güneybatı istikametinde akan Aksu Çayı'dır.

Aksu Çayı'nın üzerinde Kartalkaya Barajı bulunmaktadır.1971 yılında hizmete giren Kartalkaya Barajı, 200.000 dekar alanın sulanmasını sağlamaktadır. 44 km ana, 72 km yedek, 205 km tersiyer ve 162 km drenaj kanalı mevcut olup, Narlı Ovası'ndaki 21 köyün üye olduğu Sol Sahil Sulama Birliğince idare edilmekte ve 120 .000 dekar alan sulanmaktadır. Sağ Sahil Sulama Birliği aracılığıyla da 7 köyümüze ait yaklaşık 50.000 dekar alan sulanmaktadır. Böylece ilçede sulanan arazi miktarı 170.000 dekarı bulmaktadır .

İlçemizde 50 yataklı bir devlet hastanesi, 2 adet 112 acil kurtarma istasyonu , 9 sağlık ocağı ve 16 sağlık evi hizmet vermektedir.
Barajın inşaatına 1968 yılında başlanmış, inşaat 1970'te bitirilmiştir. İşletmeye ise 1971 yılında açılmıştır.

Kaynak:pazarcik.gov.trHaber Yazarı:
Eklenme Tarihi: 2011-04-01 19:39:45
Okunma Sayısı: 16745

 

 

  << Bir Önceki Haber | | Sonraki Haber >>

 
       

............................................................

 

Yeni Sayfa 1

Sıradaki Haberler de Neler var?