Yeni Sayfa 1

Untitled web-page

Anasayfa

Sarıgüzel

Foto Galeri

Sizdengelenler

Foto-Ekle

Ziyaretçi Defteri

İletişim

Anket

Üyelik Formu

     

Sarıgüzel Manzarası

sarıgüzel cevizi sarıgüzel sarıgüzel berit dağ berit dağ

 

Ziyaretçi Defteri

 

Kahramanmaraş Hava Durumu

  KAHRAMANMARAŞ Kahramanmaraş Hava Durumu

Sarigüzel

Mahallesi

Onikişubat

Son Dakika kahraman maraş haberler Meclisten Geçen Affın Kapsamı Nedir   |   Sarıgüzel'de Ceviz Hasadı Başladı   |   Fakılar obası suya kavuştu   |   İzzet Sağlamer Eylem yaparak hakkını arıyor   |   Sarıgüzelin Domurlar Obasına Cami Yapıldı   |   Sarıgüzel Köyü Muhtarı Mecliste   |   İzmir de 5.0 Büyüklüğünde Deprem Oldu   |   Uçuruma Yuvarlanan Öğrenci 3 Saat Sedyede Taşındı.   |   Başbakan Erdoğan Esad Dur dedi   |   Dindar nesiller yetiştirmeyi Nasıl anlamalı   |   İran'dan Türkiye'ye tehdit gibi Açıklama   |   Andırın İlçesine Paletli Ambulans   |  

Yeni Sayfa 1

Kamil Aydoğan - Eğitimli nesiller
Kazım PORTAKAL- Köşe taşı yazılar
M.İsmail KUTUPYILDIZI-Aile Danışmanı
İdris Kevkir - Hatıram Var
Kazım ALIÇ - Eğitim Notları
Ali ELMA - Editör Bakışı

KSÜ Ceviz Hattı Ceviz Bilgi k...
Kamil Aydoğan ve KISIK VADİSİ ...
Fakılar Obası İçme Sularının O...
Kahramanmaraş'ta okul müdürünü...
Göç Yolunda Sarıgüzel'den Görü...
Kahramanmaraş'ta Dehşet kaza: ...
Devlet memuru Muhtarlar 340 TL...
Kahramanmaraş Göksunda Şehidin...
İzmir de 5.0 Büyüklüğünde Depr...
Güvenilir et ve et markası aza...
Kahramanmaraş son dakika olay ...
SQL Server 2012 eğitim Kitabı ...
Muhtarlar iftarda biraraya ge...
Taşlıyurt Mahallesi yeni yola ...
Taşımalı Okul İnşaatında sona ...
Kahramanmaraşın 3.Otobüs Firma...
Kertmenliler Yayla Şenliğinde ...
2 Yılda 3 Yavru Alınacak Şamil...
Kurbanlıkları Sarıgüzel'den Al...
Sarıgüzelin Domurlar Obasına C...
İzzet Sağlamer Eylem yaparak h...
SARIGÜZEL KÖYÜ AKSU TV DE...
Abdurrahim Karakoç Hakka Yürüd...
BAYRAMINIZ MÜBAREK OLSUN...
Sarıgüzel Köyü Muhtarı Meclist...
Türkiye Ceviz Çalışma Grubu Ka...
Sarıgüzel yine Kamil Elma dedi...
İkizce Mahallesini tanıyalım...
Sarıgüzel yaylası- Çimen yayla...
Başkan Poyraz Muhtarlara İftar...

Kurbanlıkları Sarıgüzel'den Alıyoruz...
Kamil Aydoğan ve KISIK VADİSİ hakkında...
9 Yasindaki kiz havuzda boguldu...
Sarıgüzel yaylası- Çimen yaylası...

 
PARA PİYASASI


12 şubat Kahramanmaraş

Untitled web-page

SEN ORTAMI AYARLA BAK NASILDA OKUYORLAR

Yaz tatiline çıkmadan bir ay önce yaz iznimi nasıl olur da verimli geçiririm diye düşünürken aklıma küçükken köylerdeki düğünler geldi hani eski düğünlerde düğününün renkli geçmesi için güreşler olurdu ya ödül büyük olunca civar köylerden de katılım olurdu.
Belli kategoriler olur birincilik, ikincilik,üçüncülük gibi bunlardan birincilik için köyün en güçlü ve kuvvetli olanları güreşir ve ödül de ona göre büyük olurdu.Beşincilik için ise küçük çocuklar güreşirdi.Tabii ödülde az olurdu ama çocuklar için yinede iyiydi neyse asıl meseleye dönelim.
Bunun okuma versiyonu olsun dedim ve harekete geçtim.Aslında hepimizin aklına çok güzel fikirler gelir ama harekete geçmediğimizden dolayı o fikir orda kalır zamanlada unutulur.
Çalıştığım Özel Rahime Batu Koleji öğrencilerime şunu söyledim arkadaşlar yazın çok uzaklarda olan K.Maraş’ın Sarıgüzel köyüne gideceğim.Hepimizin kitap okumaya çok ihtiyacı var ama bu köydeki kardeşlerimizin ihtiyacı sizlerden daha fazla çünkü bunlar 5.sınıftan sonra şehre gidiyorlar.Ve annesinden babasından ayrı eğitimlerine devam ediyorlar. Bu arkadaşların bir çoğunun okuması zayıf olduğundan dolayı derslerden geri kalıyorlar .”Bizde bu arkadaşlarımıza kitap okuma yarışması yapalım, kitaplar sizden kitapları ulaştırmak ve ödülde benden olsun”dedim.
Çok kısa süre içerisinde iki yüz elliye yakın kitap toplandı ve bunların bir çoğu hiç okunmamış kitaplardı.Sen yola çıkanda rabbim sana yardım etmez mi ? Bu kitapları köye ulaştırdım ulaştırmasına da bunları nasıl okutacağız ben köyde en fazla üç gün duruyorum.
Köyün imamı İsa hoca’ya bu çocuklara kuranı kerim yanında da getirdiğim kitapları seviyelerine göre vererek okutup iki ayın sonunda ödül olarak çocuklara harçlık olarak belirlediğim miktarı söyledim.İsa hoca çok memnun oldu tabi hocam ne demek dedi ben bunlara getirdiğin kitaplardan veririm. Kitabını bitirene sorular sorar ve okumuş ise kitabın adını ve sayfa numarasını yazarım hatta hocam ödül az olmuş onu ikiyle çarpalım geri kalan miktarı da vereyim dedi. İnsana birilerinin yardımcı olması ,destek olması hele de hayırlı işlerde ne kadar güzel oluyor İşler suyun yoluna gitmesi gibi aksamadan gitti.şüphesiz ki bu güzel işin gerçekleşmesinde isa hocanaın desteğide büyük bir rol oynadı.İsa hoca gibi imam her köye lazım.Çocukları topladı ve benden çocuklara bilgi vermemi istedi.

Benim de beklediğim andı. Ayağa kalktım ve çocuklara baktım gözümün önünden bir film gibi çocukluğum geçti ve bende onlar gibi aynı sıralara oturuşum, aynı havayı teneffüs edişim aklıma geldi bir an. Duyğulandım.Kendimi toparladımve yarışma hakkında bilgi verdim.Çocuklara niçin okumaları gerektiğini anlattım ve karşınızda iki örnek duruyor dedim biri İsa hoca diğeri de bendim sonra çocuklara şunu söyledim: Belki içinizde bu ülkeyi kırk elli yıl sonra yönetecek insanlar sizin aranızdan çıkabilir dedim. Örnek olarak ise eski cumhurbaşkanlarından Süleyman Demirel i örnek gösterdim.İçlerindeki umut ve sevinç gözlerinden okunuyordu.

Köyden ayrıldıktan daha sonraları İsa hoca ve köydeki bazı aileleri aradım.Beni çok memnun eden şeyler duydum. Şu ana kadar görülmemiş bir ilgiyle kitapları okuduklarını söylediler.
Hatta bazı çocuklar kitaplarını alıp güttükleri hayvanların başında bile kitap okuduklarını söylediler.Demek ki dedim SEN ORTAMI AYARLA BAK NASILDA OKUYORLAR

Kazım ALIÇ - Eğitim Notları
2012-08-28 21:29:45


Untitled web-page Yazarın Diğer Makaleleri
SEN ORTAMI AYARLA BAK NASILDA OKUYORLAR - 2012-08-28 21:29:45
Birlikten Kuvvet Doğar - 2009-06-20 09:17:42

Maraş Haber,Sarıgüzel Köyü Haber Merkezi,Kahramanmaras Yerel Haberler,
MARAS SARIGÜZEL HABER VE TANITIM SİTESİ, KAHRAMANMARAŞ SARIGÜZEL KÖYÜ VE ÇEVRESİNİ TANITMAYI AMAÇ EDİNMİŞ BİR WEB SİTEDİR.SARIGUZEL NET KAHRAMANMARAŞ HABERLERİNİN WEB SİTESİ
haber sayfası www.sariguzel.net
Bize ulaşın e-mail: sariguzelim@sariguzel.net

Kahramanmaraş haber

maraş haber

K.maras haber

maraş haberleri

ılıca haberleri

Makale ,yorum link ve haberlerden yazarı sorumludur,sariguzel net ve yöneticileri sorumluluk kabul etmez.Maraş haber,Maraş haberleri,Maras haber46,Maraş 46haber,K.Maraş haber,Kahramanmaraş haber,Maraş ılıca haber,Maraş köy haber,Maraş haber sayfası,yöresel Maraş yemekleri,Elbistan haber, Maraş olayları Maraş destanı Muhsin Yazıcıoğlu haberleri.

 Tasarım: alielma Kod: Kolifa Hosting: vekilhost